MERSİN – Türkiye’deki birlikler arasında 2016’nın ilk ve en büyük kapsamlı hibesini alan Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği (DABB), 120 üniversite mezunu işsiz gence istihdam alanı sağlayacak. Mersin Üniversitesi’yle işbirliği içinde hazırlanan projenin başvuruları 10 Mayıs’ta başlayacak.

Tanıtım toplantısında konuşan DABB Başkanı Soner Çetin, Avrupa Birliği Hibe Projeler Bölümü’nden sağlanan 266 bin 66 euro (900 bin TL) ile lojistik alanında, işsiz gençlere istihdam alanları oluşturulacağını belirtti. Başkan Çetin, kursiyerlerin eğitim süreleri boyunca, her gün 10 euro gündelik alacaklarını da söyledi. Projeden yararlanacak hedef kitlenin, 20-29 yaş aralığındaki iktisadi idari bilimler veya meslek yüksekokullarının işletme, dış ticaret ve lojistik bölümlerinden, lisans veya ön lisans mezunu 120 genç olduğunu vurgulayan Başkan Çetin, “Doğu Akdeniz Belediyeler Birliğimiz ve Mersin Üniversitesi işbirliğinde, 3 yıl önce hazırlıklarına başlanan ve Çalışma Bakanlığı’na sunulan ‘İş Akademisi’ isimli projemiz, 3 yıl süren bir değerlendirme aşamasından sonra Avrupa Birliği ve Çalışma Bakanlığı’ndan onay alarak, 1 Mart 2016 tarihinde uygulanmaya başlamıştır. 12 ay sürecek proje faaliyetleri ile 120 üniversite mezunu işsiz gencimizin, lojistik sektöründe istihdam edilebilirliğinin arttırılması hedeflenmektedir. Proje paydaşlarımız arasında, Mersin Üniversitesi’nin yanı sıra, Mersin Deniz Ticaret Odası ve Uluslararası Nakliyatçılar Derneği de yer almaktadır” dedi.

Türkiye’deki en büyük sorunların başında işsizlik sorunu geldiğine değinen Başkan Soner Çetin, “Proje ortaklarıyla birlikte, Mersin’deki istihdam açığının giderilmesi noktasında, AB hibesiyle önemli bir adım attık. İstihdam sorununu aşmak için çeşitli mesleki kurslar açarak, piyasanın ihtiyaç duyduğu vasıflı elemanlar yetiştirmeye devam ediyoruz” dedi. Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ise Türkiye’de tahsilli işsizlik sorunu olduğuna dikkat çekerek, “Bu projenin hedefinden de anlaşılacağı üzere, mezun olan öğrencilerimiz kendi alanlarında istihdam edilebilecek” dedi.

Lojistik ve Dış Ticarette Gençlere İstihdam Sağlanacak