IATA Türkiye “E-AWB ve E-Freight Çalışma Grubu” üyeleri derneğimizi ziyaret ederek, Türkiye’de henüz uygulanmaya başlayan ve 1 Ocak 2015 itibariyle tüm dünyada uygulanması zorunlu hale gelecek, hava kargo taşımacılığında elektronik konşimento (e-konşimento/e-awb) sistemi ile ilgili bilgiler vermiştir. Yolcu uçak biletlerinde  yaşanan gelişmenin aynısının elektronik konşimento uygulamasında da yaşanacağı ve bu uygulamayla hava kargo ihracat işlemlerinin hızlanacağının ifade edildiği toplantıda, e-konşimento uygulamasının yaygınlaşmasıyla birlikte havayolu kargo taşımacılığında elektronik taşımacılığa (e-freight/e-yük) geçiş yolunun açılacağı belirtilmiştir.

Hava kargo acenteleri, IATA’nın Cenevre’deki merkez ofisiyle yapacakları tek bir “çok taraflı/multilateral” anlaşma ile her havayolu şirketiyle ayrı ayrı anlaşmalar yapmak zorunda kalmadan bu sisteme dahil olabileceklerdir. Hava kargo acenteleri gibi uçak şirketleri de bu çok taraflı anlaşmayı imzalayarak e-konşimento sistemine dahil olabilmektedirler.

Hava kargo taşımacılığında elektronik konşimento uygulamasıyla birlikte hava kargo acentelerinin her taşımada düzenlemek, fiziki olarak yazdırarak havayoluna teslim etmek ve arşivlemek zorunda oldukları kâğıt bazlı konşimento işlemlerinden ve doküman maliyetlerinden tasarruf sağlaması, operasyon sürecinin hızlanması, belgeleme hızı ve bilgi aktarma kalitesinin yükselmesi ve güvenirliğin artması beklenmektedir.

Hava Kargo Taşımacılığında Elektronik Konşimento Kullanımı